3^3^3

Ali Taptık
November 24 Kasım 2013, 14:00–16:00 / Ali Taptık, Murat Gülsoy
December 15 Aralık 2013, 14:00–16:00 / Ali Taptık, Tonguç İbrahim Sezen
January 5 Ocak 2014, 14:00–16:00 / Ali Taptık, Cem Dinlenmiş >>> Çizgi roman gününden fotoğraflar

33^3 söyleşi dizisinde Ali Taptık, çağdaş sanat alanının dışındaki üretimlerden örnekler seçerek, görüntü-metin-kurgu ilişkisini, misafirleri yazar Murat Gülsoy, akademisyen Tonguç İbrahim Sezen ve karikatürist ve sanatçı Cem Dinlenmiş ile birlikte tartışmaya açıyor. Triptik yapıdaki bu dizide, edebi eserlerde imge kullanımına dair farklı tavırlar, bilgisayar oyunlarındaki anlatı yapıları ve çizgi romanda kurgu araçları gibi konular, her söyleşide üç farklı örnek üzerinden ele alınacak. 33^3, yayılımları güncel sanata göre çok daha etkin olan bu farklı mecraların yaratıcı ve eleştirel üretimler olarak imkânları üzerinde konuşmaya ve sanat kurumlarındaki yerlerini düşünmeye davet ediyor.

///////////

For the series of conversations entitled 33^3, Ali Taptık suggests a number of examples from outside the field of contemporary art to initiate a discussion on the relationship between image, text and fiction with his guests; writer Murat Gülsoy, scholar Tonguç İbrahim Sezen and cartoonist and artist Cem Dinlenmiş. This series, conceived as a triptych, will focus on a variety of topics such as different approaches in the use of images in literary works, narrative structures in video games and fictional devices in graphic novels, making use of three different examples at each meeting. 33^3 proposes a discussion on the potentials of these different media which, as creative and critical fields of production, command a wider spectrum of dissemination than contemporary art, and to critically consider the place allocated for them in art institutions.

 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0  copyleft lisanslı ses kayıtlarına Internet Archive’dan ulaşabilirsiniz:

Ali Taptık ve Murat Gülsoy 

Ali Taptık ve Tonguç İbrahim Sezen

//////

Ali Taptık
Sanatçı ve fotoğrafçı Ali Taptık (1983, Istanbul) Eğitimini İ.T.Ü. Mimari Tasarım Doktora Progamında sürdürmekte olan Taptık, kent ve mimarinin temsili ile birey ve kent araasındaki ilişki gibi konulara odaklanan çalışmalar üretmiştir. Urban Age, London School of Economics, Liverpool Capital of Culture gibi kurumlarla da fotoğrafik belgeleme projelerinde çalışmanın yanı sıra “Kaza ve Kader” (Filigranes Editions, 2009) Istanbul’u Resmetmek – Türkiye’nin Görsellik Tarihine Giriş” ve “There are no failed experiments” (Atelier de Visu, 2012) başta olmak üzere bir çok fotoğraf ve sanatçı kitabı üretmiş olan Taptık aynı zamanda bağımsız sanatçı kitapları dağıtımı için çalışan Bandrolsüz kolektifinin de kurucularındandır.

Ali Taptık (Istanbul, 1983) is an artist and a PhD Candidate in Architectural Design at ITU. Representation of urban landscape and architecture, relationship between the individual and the city are some of the themes that he focused on. Besides working with institutions for documentation of Istanbul like Urban Age, London School of Economics, he has published several artist books including “Kaza ve Kader” (Filigranes Editions), “Depicting Istanbul – Introduction to History of Visuality in Turkey” (Collaboration with Prof. Dr. Ugur Tanyeli, Akin Nalca Editions, 2010) and “There are no failed experiments.” (Atelier de Visu, 2012). He is also one of the founders of the Bandrolsuz, a collective for the distribution of independently published artist books.

Murat Gülsoy

Arkadaşlarıyla birlikte 1992-2002 yılları arasında çıkardığı Hayalet Gemi dergisi ile edebiyat alanında adını duyurmaya başladı. Yapıtlarında akıcı bir üslup kullanan yazarın gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları ele aldığı söylenebilir. Öykü ve romanlarında türler arasında gidip gelmekten çekinmeyen Gülsoy edebiyat üzerine de inceleme ve denemeler yazmaktadır.

Tonguç İbrahim Sezen

Tonguç İbrahim Sezen doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Doktora süresince Fulbright burslusu olarak Georgia Institute of Technology, School of Digital Media’da interaktif anlatı alanında çalışmalar gerçekleştirdi. Digital Games Research Association (DiGRA) Türkiye Bölümü iletişim sorumlusu ve Games & Narrative Research Group üyesi olan Sezen’in akademik ilgi alanlarını dijital interaktif anlatılar, dijital oyunlar, transmedya anlartıları ve oyuncak çalışmaları oluşturmaktadır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Tonguç İbrahim Sezen holds a PhD from Istanbul University, School of Social Sciences. During his PhD he visited Georgia Institute of Technology, School of Digital Media as a Fulbright Scholar where he did research on interactive digital narratives. He is a member of Games and Narrative Research Group and a contact person of the Turkish Chapter of DiGRA. His research interests include cross-media narration, digital gaming, interactive storytelling, and toy studies. He is a full time instructor at Istanbul Bilgi University, Faculty of Communication.

Cem Dinlenmiş

Cem Dinlenmiş 1985 İstanbul doğumlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunudur. 2005 yılından beri Haftalık Penguen Dergisi için karikatür çizmektedir. 2006’da Penguen’deki Her Şey Olur adlı köşesiyle birlikte Türkiye’deki aktüeliteyi haftalık olarak resimlemeye başladı. Güncel başlıklar arasında alışılmadık bağlar kurarak geliştirdiği anlatım yapılarıyla mizah dergilerindeki gündem karikatürü geleneğinin dışında yeni bir dil geliştirdi. Toplumsal olaylara neşeli ve ironik bir bakış açısı getirmek ve haftalar geçtikçe biriken çizgili koleksiyonunu özel bir tarih yazımı olarak sunmak üzerine yoğunlaştı. 2006-2010 arasındaki köşeleri kapsayan ilk Her Şey Olur albümü 2010’da, ikincisi 2012’de yıllık olarak yayınlandı. 2008’den beri x-ist’te açılan sergilerinde karikatürlerindeki görsel dili paylaşan ve çoğunlukla üç boyutlu yüzeyleri olan resimler sergiledi. İstanbul, Stokholm, Barselona, Berlin, Dubai ve Basel’de çeşitli karma sergi ve uluslararası fuarlara katıldı. Şu sıralar yeni bir çizgi roman dizisi ve Aralık ayında yayınlanacak Her Şey Olur 2013 albümü üzerinde çalışıyor.

Reklamlar

3^3^3” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s