Şeylerin Hikâyesi: Nesne anlatıları yaratma üzerine bir atölye çalışması | The Story of Things: A workshop on creating object narratives

Burcu Yançatarol Yağız
December 19 Aralık 2013, 14:00–16:00

>>> Atölyeden fotoğraflar

Gündelik koşuşturmanın dayattığı ritimden bir süreliğine kurtulmak için bir doğa gezintisine çıktınız. Yürüyor ve düşünüyorsunuz… Bir adım atıyorsunuz ve ayağınız bir şeye takılıyor. Toprağı ayakkabınızın ucuyla eşeliyor ve daha önce hiç görmediğiniz, şimdiye kadar görsel hafızanızda hiç yer etmemiş, yabancı bir nesneyle karşılaşıyorsunuz. Bulduğunuz bu nesne başka bir zaman diliminde kullanılmış bir ritüel nesnesi. İsmi? Bilmiyoruz. Malzemesi? Tanımlayamıyoruz. İşlevi? Emin değiliz. Nesneyle tanışın: Size ne anlatıyor?

Nesnelerin etrafında ne tür anlatılar örüyoruz? Kendi hikâyelerimiz nesne hikâyeleriyle nasıl buluşuyor? Bu atölye çalışmasında, nesnelerle kurulan ilişkiye dair yazılmış metinlerden alıntılar üzerine konuşarak (Proust, Pamuk), sanat eseri olarak üretilmiş nesnelerin hikâyelerini anlatmaya dair bir deneme yapıldı.

IMG_6016

////////////////

You take a walk in nature to momentarily step out of the rhythm imposed by the daily rat race. You walk, and think… You take a step, and trip over something. You scratch the surface of the earth with the tip of your shoe, and unearth an alien object you have never seen before, something that has no reference in your visual memory. What you have just found is a ritual object once used in a different period of time. Its name? We do not know. What is it made of? We are unable to make it out. What is it used for? It is difficult to be sure. Meet the object: What does it tell you?

What kind of narratives do we weave around objects? How do our stories meet object narratives? This workshop will discuss short excerpts (Proust, Pamuk) written on the relationship formed with objects and carry out an experiment to tell the stories of objects produced as works of art.

 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0  copyleft lisanslı ses kayıtlarına Internet Archive’dan ulaşabilirsiniz:

Şeylerin Hikâyesi: Nesne anlatıları yaratma üzerine bir atölye çalışması 

///////

Burcu Yançatarol Yağız

Burcu Yancatarol Yağız 2003 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans derecesini aldı. Yüksek lisans eğitimini Philadelphia’da The University of The Arts, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde 2006 yılında tamamlamasının ardından New York’taParsons The New School for Design’da yarı-zamanlı öğretim görevlisi ve freelance tasarımcı olarak çalıştı. Şu an Istanbul ve DElhi’de yaşamakta,  ITU Sanat Tarihi Doktora Programı’nda geç osmanlı ve erken cumhuriyet dönemi tasarım ve üretim tarihi üzerine doktora çalışmasını sürdürmektedir.

Burcu Yançatarol Yağız is a designer and design researcher interested in cultural appropriation and cultural exchange through design. She received her BSc degree in industrial design from Istanbul Technical University in 2003, and her MID (Master of Industrial Design) degree from the Industrial Design Department at The University of The Arts, Philadelphia, USA in 2006. She worked as a design consultant for various companies and also as a part-time faculty at the Parsons New School for Design in New York City. She is now based in Istanbul and New Delhi, continuing her Ph.D in art history.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s