Sanata Felsefeyle Bakmak (Gerçekten Gerekli mi?) | Looking at Art Through Philosophy (Is It Really Necessary?)

Kerem Eksen, Gaye Çankaya Eksen
December 14 Aralık 2013, 15:00–19:00

Güncel sanatın felsefeyle ciddi ve kendine has bir ilişki içinde olduğunu gözlemlemek, herhangi bir izleyici için gayet kolay: Sergilenen bir işe eşlik eden metinler, sergilerin bütününe eşlik eden teorik sunum yazıları, felsefi referanslara sıkça rastlanan kapsamlı katalog metinleri, daha ilk bakışta güncel sanatçının ve güncel sanat izleyicisinin felsefeye dair bir mesaisi olduğunu ya da en azından olması gerektiğini gösteriyor sanki.

Kerem Eksen ve Gaye Çankaya Eksen bu buluşmada, Haziran 2013’te İzmir – Şirince’deki Tiyatro Medresesi’nde bir hafta boyunca sürdürmüş oldukları “Sanatçının Felsefeyle İşi Ne?” başlıklı atölyede tartıştıkları bazı soruları, bu kez yeni katılımcıların katkılarıyla yeniden soruyorlar: Sanatçının felsefeyle kurduğu ilişki nasıl bir ilişki? Felsefi “ifade” biçimleriyle sanatsal “ifade” biçimleri nasıl ilişkilendirilebilir? Felsefe kavramları sanat eserini deneyimleme, “anlama” biçimimizi ne şekilde ve hangi ölçüde etkiler? Sanatçının felsefeyle kurduğu ilişki hangi durumda sanatı yaratıcı bir dönüşüme uğratır, hangi durumda sanat eserini metinsel bir anlatıya indirger? Bir sanat eserinin “anlam” dünyasıyla kurulan ilişki nasıl bir ilişki?

Bu sorulardan hareketle şekillenecek tartışmalarda odak noktası ARTER’de devam etmekte olan üç kişisel sergi olacak.

////////////////

It is quite easy for a viewer to observe that contemporary art has a unique and serious relationship with philosophy: texts that accompany a single work, theoretical frameworks that accompany an entire exhibition, and comprehensive catalogue texts often featuring philosophical references seem to show us, even at first glance, that contemporary artists and the audience of contemporary art must invest in philosophy.

Kerem Eksen and Gaye Çankaya Eksen revisit a number of questions that were first raised during a week-long workshop titled “What’s an artist got to do with philosophy?” held in June 2013 at the Theatre Madrasa in Şirince, İzmir: how do contemporary artists relate to philosophy? How can philosophical forms of “expression” be related to artistic forms of “expression”? In what way, and to what extent do philosophical concepts affect our experience and understanding of a work of art? When does the relationship the artist forms with philosophy generate a creative transformation, and when does it reduce the work of art to a textual narrative? What kind of a relationship do we form with the “semantic” universe of a work of art?

The main focus in the debates that will depart from these questions will be the three solo exhibitions taking place at ARTER.

Kerem Eksen

1976 İstanbul doğumlu. Üniversitede sosyoloji ve felsefe eğitimi aldı, bu esnada önce BÜO’da, sonrasında da kurucuları arasında yer aldığı Seyyar Sahne’de tiyatroyla uğraştı, çeviriler yaptı. Tragedya ve Hıristiyanlık konusunda yazdığı teziyle 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi ve Paris 10 – Nanterre Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermektedir. Buradayız adlı romanı Haziran 2013’te Alef Yayınları arasında çıkmıştır.

Born in 1976 in İstanbul. He studied sociology and philosophy in Bosphorus University. In the mean time he participated in Bosphorus University Theater Group and Seyyar Sahne, and translated books form French and English. He got his PhD degree in philosophy in 2010 from Bosphorus University and Paris 10-Nanterre University with a thesis on Christianism and tragedy. He’s currently teaching philosophy in İstanbul Technical University. His novel Buradayız was recently published by Alef Publishing House.

Gaye Çankaya Eksen

1977 Isparta doğumlu. Yüksek Lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden  aldı. 2013 yılında Spinoza ve Sartre’da etik – siyaset ilişkisini konu aldığı teziyle Galatasaray Üniversitesi ve Paris 1 – Sorbonne Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Halen Galatasaray Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Born in 1977 in Isparta. She got her MA degree in philosophy from Galatasaray University and her PhD degree from Paris I – Sorbonne University and Galatasaray University in 2013, with a thesis on the articulation of ethics and politics in Spinoza and Sartre. She is currently working as a teaching assistant in Galatasaray University.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s