Sanat Üretiminde Kontrolün Kaybı, Devri ve Yayılması | The Loss, Transfer and Dissemination of Control in Artistic Production

Bager Akbay, Zeynep Özkazanç
January 3 Ocak 2014, 14:00–16:00

Bir eserin üretim sürecine, ağır çekimde, büyüteçle baktığımızda karşımıza çıkanlar, eserin “sahibinin” kim olduğuna dair sorgulamalara sebep olabilir. Sanatçının üretim süreci boyunca okudukları, esinlendiği başka eserler, kullandığı aletler, aldığı muhtelif destekler, müelliflik etrafında pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Bahane’de, Bager Akbay ve Zeynep Özkazanç’ın önerdiği senaryolara bağlı kalarak ve kağıt, kalem, fotokopi makinesi, fotoğraf makineleri ve ses kayıt cihazları kullanılarak kolektif bir çalışma yapılacak ve bu çalışmanın ardından ortaya çıkan “değer”in kime ait olduğu sorusu beraberce yeniden sorulacak.

////////////////

A closer look, in slow-motion, at the production process of a work might tempt us to question who really is the owner. What the artist reads, the other works s/he is influenced by, the tools s/he uses, the diverse sources of support s/he receives are considered as an integral part of the production process, which raises a myriad of questions around the idea of authorship. A collective workshop will be carried out at Bahane using paper, pencil, a photocopier, cameras and sound-recording devices within the framework proposed by Bager Akbay and Zeynep Özkazanç and then the ownership of  the “value” produced as an outcome of this workshop will be the focus of the discussion.

 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0  copyleft lisanslı ses kayıtlarına Internet Archive’dan ulaşabilirsiniz:

Sanat Üretiminde Kontrolün Kaybı, Devri ve Yayılması

/////////

Bager Akbay

1976, İstanbul doğumlu Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures eğitimi aldı. Bager, İstanbul, Kara Tiyatro’da aktör ve kuklacı olarak yaptığı çalışmaların ardından 7 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders vermekte ve yaşamını sanat ve bilim arasında deneyselci bir şekilde sürdürmektedir. Bager Akbay, şu anda Plato Meslek Yüksekokulu ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler vermekte, tasarım sektöründeki firmalara danışmanlık yapmakta ve kendi atölyesinde sanat çalışmaları üretmektedir.

Born in 1976 in Istanbul, studied Visual Communication Design at Yildiz Technical University and Interface Cultures at Linz University of Arts. Bager was an actor and a puppeteer in Dark Theatre, Istanbul, has been worked as a lecturer for 7 years in his field, and eager to live his life between art and science as an experimentalist. Bager Akbay is currently teaching Interactive Media at Plato College of Higher Education and Bahcesehir University, coaching creative companies in design field and working on his art projects.

Zeynep Özkazanç

1984  Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi’nde ve bir yıl  Hogeschool Gent Rolay Academy’de Grafik Tasarım okudu ve 2007’de İstanbul’a taşındı. 2009-2013 yılları arasında Marmara Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Grafik Tasarım yüksek lisansı okudu ve 2013’de görsel müzik üzerine yazdığı tezi tamamladı. Çalışmalarını yazı, müzik ve görsel sanatlar olmak üzere üç alanda sürdürmektedir. Bu süreci, belli kavramlardan yola çıkarak oluşturduğu doğaçlama çalışmalar üretip ve son komposizyon için onlara form vererek tamamlamaktadır. Zeynep, 2011 yılından beri Plato meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Born in 1984 in Ankara. Studied Graphic Design at Hacettepe University and one year Hogeschool Gent Royal Academy and moved Istanbul in 2007. Between 2009-2013 studied master programme at Marmara Fine Art Institute, Graphic Design, completed her thesis on visual music in 2013. She works on three areas, writing, music and  visual arts and uses mostly improvisation based on certain  concepts while designing the stuff and then form them for the final composition. Zeynep has been working as a lecturer at Plato College of Higher Education since 2011.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s