Hikâye | Story

Emre Ayvaz
November 21 Kasım 2013, 17:00–19:00

Hikâye anlatmak. Uzun bir hikâye anlatmak. Kısacık bir hikâye anlatmak. Uzun ya da kısa, bir hikâye anlatmak istemek. Güzel bir hikâye anlatmak istemek. Anlatmaya çalışmak. Hikâyeyi güzel bir şekilde anlatmaya çalışmak. Hikâyeyle ilgilenmek, hikâyenin güzelliğiyle değil. Güzellikle ilgilenmek, hikâyeyle değil. İkisiyle de ilgilenmemek. İkisinden biriyle ya da ikisiyle de ilgilenmeyenleri küçümsemek. Hikâyeyi bozmayı, parçalamayı, ters yüz etmeyi istemek. Bunlarla ilgilenmeyip işine bakmak. Hikâye anlatmanın ve okumanın ihtiyaç olduğuna inanmak. Hikâye anlatmanın yalancılık, okumanın tembellik, bunların ihtiyaç olduğuna inanmanın enayilik olduğunu düşünmek. Bunu diyene itiraz etmek ama içine de bir kurt düştüğünü fark etmek. Nedense artık hikâye okumaktan çok sıkılmak. Hiç de sıkılmamak, hâlâ zevkle okuyup durmak.

Emre Ayvaz Bahane’de, hikâye anlatmanın tarihi, zorluğu ve güzelliği üzerine konuşacak.

///////////////////////////

Telling a story. Telling a long story. Telling a very short story. Wanting to tell a story, whether long or short. Wanting to tell a beautiful story. Trying to tell it. Trying to tell the story in a beautiful way. Being interested in the story, and not in its beauty. Being interested in beauty, and not the story. Being interested in neither. Looking down on those who are not interested in one of the above, or both. Wanting to disrupt the story, to break it up into pieces, to turn it inside out. Ignoring all this and minding your business. Believing that it is a basic need to tell and read stories. Thinking that telling stories is lying, reading them is sheer laziness, and gullibility to believe all this is a basic need. Objecting to those who claim so, but to realise that still, one can’t help but feel suspicious whether they might be right. Feeling, for some reason, very bored when reading stories. Not feeling bored at all, and to keep reading with great pleasure.

Emre Ayvaz will talk about the history, difficulty and beauty of telling stories.

////////

Emre Ayvaz (1980) serbest yazarlık yapıyor. İlk romanını bitirmek üzere ve Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine bir kitap yazıyor.

Emre Ayvaz (1980) is a freelance writer. He is about to finish his first novel and is working on a book about Ahmet Hamdi Tanpınar.

Reklamlar

Hikâye | Story” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s