Derinlemesine Okuma Seansları | In-depth Reading Sessions

Merve Ünsal
December 24 Aralık 2013, 15:00–18:00 / Mladen Stilinović, “Dear Art” [Sevgili Sanat]
December 26 Aralık 2013, 15:00–18:00 / Burak Delier, “Başka bir Otosansür Mümkün”
December 28 Aralık 2013, 15:00–18:00 / Hassan Khan, “In Defense of the Corrupt Intellectual” [Yozlaşmış Entelektüelin Savunusu]
January 4 Ocak 2014, 15:00–18:00 / Jalal Toufic, “Istanbul Song” [İstanbul Şarkısı] (What Were You Thinking?  adlı kitaptan)
January 7 Ocak 2014, 15:00–18:00 / Peter Fischli ve David Weiss, “Order and Cleanliness” [Düzen ve Temizlik] + Perri MacKenzie, “∆”
January 9 Ocak 2014, 15:00–18:00 / Kerem Eksen, “Sanatçılar Üzerine Birkaç Söz” (Buradayız adlı romandan )

Merve Ünsal “okuma”yı, araştırma, üretme ve sergileme safhalarının ortak paydası olarak değerlendiriyor. Yapısal analizin kişiselleştirilmiş bir sürümünü kullanacak olan derinlemesine okuma seansları için seçtiği yedi metni, her birine üçer saat ayırarak Bahane’ye gelenlerle birlikte didiklerken, zaman zaman ARTER’de devam etmekte olan sergilerle de ilişkilendirecek. “Okuma”nın performatifliğini deşifre eden seanslarda Merve Ünsal, kullanacağı metinleri bazen esneterek bazen daraltarak önceden belirlenmiş olan süre boyunca işlemeyi amaçlıyor.

* Tüm metinleri gelip Bahane’de okuyabilirsiniz. Her bir seansın başında okunacak metnin kısa özeti yapılacak.

 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0  copyleft lisanslı ses kayıtlarına Internet Archive’dan ulaşabilirsiniz:

Derinlemesine Okuma Seansları 1: Mladen Stilinović, “Dear Art” [Sevgili Sanat]

Derinlemesine Okuma Seansları 2: Burak Delier, “Başka bir Otosansür Mümkün”

Derinlemesine Okuma Seansları 3: Hassan Khan, “In Defense of the Corrupt Intellectual” [Yozlaşmış Entelektüelin Savunusu]

Derinlemesine Okuma Seansları 5: Peter Fischli ve David Weiss, “Order and Cleanliness” [Düzen ve Temizlik] + Perri MacKenzie, “∆”

Derinlemesine Okuma Seansları 6: Kerem Eksen, “Sanatçılar Üzerine Birkaç Söz” (Buradayız adlı romandan )

/////////////

Merve Ünsal treats “reading” as the common ground of the phases of research, production and exhibition. These in-depth reading sessions will apply a personalised version of structural analysis, and as she delves into the seven texts she has chosen within the three hours allocated for each, she will from time to time also seek connections with the ongoing exhibitions at ARTER. In these sessions, which will decipher the performativity of “reading”, Merve Ünsal will alternatively stretch or narrow down the texts she uses within the predetermined duration.

* You are welcome to read all the texts at Bahane. A brief summary of the day’s text will be presented at the beginning of each session.

/////

Merve Ünsal

Merve Ünsal (1985, Lahey) İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir sanatçı. Ünsal, sanatsal üretimin sınırlarını bulunmuş metin ve imgelerle, ve bir yazar ve editör kimliğiyle araştırıyor. İki defa Banff Centre Görsel Sanatlar Misafirperverlik Programları’na katılan sanatçı, sanatçıların yönettiği m-est.org sitesinin de kurucu editörü. Princeton Üniversitesi’nde Sanat ve Arkeoloji eğitimi gören Ünsal, güzel sanatlar master’ını Parsons The New School for Design’da Fotoğraf ve Fotoğrafla İlişkili Mecralar alanında tamamladı. PiST/// (2012) ve 5533’te (2013) kişisel sergiler açan sanatçı, CDA-Projects’in daveti üzerine bir sunum-performans da hazırladı (2013). Sanatçının yapıtları İstanbul’da Mars (2013) ve 5533’te (2013), New York’ta ise Aperture Gallery’de (2010) düzenlenen karma sergilerde yer aldı. Sanatçı en son Iniva ve Goldsmiths’in desteklediği Londra Delfina Vakfı’nın misafirlik programında araştırma odaklı bir programa katıldı.

Merve Ünsal (b. 1985, The Hague) is an artist based in Istanbul. The artist traces definitions of artistic production using found text and images and as a writer and as an editor. She is the founding editor of the artist-driven publication m-est.org and has participated twice in Banff Centre Visual Arts Residencies. She received her MFA from Parsons The New School for Design in Photography and Related Media and her BA from Princeton University in Art and Archaeology. She has had one-person exhibitions at PiST/// (2012) and 5533 (2013) and has been commissioned by CDA-Projects Grant to do a lecture-performance (2013). Her work has been included in group exhibitions in Mars, Istanbul (2013), 5533, Istanbul (2013), and Aperture Gallery, New York (2010). She is currently in residency at the Delfina Foundation, London, pursuing a research-driven program in collaboration with Iniva and Goldsmiths.

Reklamlar

Derinlemesine Okuma Seansları | In-depth Reading Sessions” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Derinlemesine Okuma Seanslarında didiklenecek metinler için | Bahane @ ARTER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s