Mekan | The Space

ARTER binasının mimari kabuğunu açığa çıkarmak için ARTER’in ikinci katını bölünmemiş bir mekân olarak kullandık; yeni duvar eklemedik. İstiklal Caddesi’ne bakan genişçe alanı ve turuncu yuvarlak masayı kolektif süreçlere ayırırken, arkadaki bölümü de isteyenin yalnız kalıp kitap okuyabileceği, çalışabileceği, daha mahrem bir alan olarak düşündük.

Mekânı tefriş ederken, Bahane’nin geçici bir yer olduğunu akılda tuttuk. Mobilyalardan bazıları, kullanım imkânlarını genişletmek amacıyla Bahane için üretildiler; bir kısmı ise kullanılmış eşyalar. Programda ismini gördüğünüz kişilerin ve tanıdıklarımızın “vazgeçmiş” oldukları, “kurtulmak” istedikleri eşyaları topladık ve burada geçici bir süreliğine kullanıyoruz.

Bahane’de yapılacak çalışmaların içinde yer aldıkları mekânı nasıl dönüştürebileceğine davet ettiğimiz kişilerle beraber kafa yorup, birtakım süreçler kurguladık. Bu iki aylık denemenin izlerinin mekânda ne şekillerde belireceğini merakla bekliyoruz.

Müdahaleler

Hayat Öpücüğü // Pınar Akkurt
Bahane’nin içeriğine katkıda bulunanların “vazgeçmiş” oldukları, “kurtulmak” istedikleri koltuk, sandalye ve birtakım eşyalar Pınar Akkurt tarafından devralınarak onarma, ekleme, uyarlama, ihya etme gibi süreçlere tabi tutuluyor. İstenmeyen mobilyalar, bu müdahalelerle Bahane’nin mobilyalarına dönüşüyorlar.

Söz Uçar Soru Kalır // Okay Karadayılar
Okay Karadayılar Bahane’nin işlediği 8 hafta boyunca mekânda gerçekleşen konuşma, tartışma ve üretimin yine mekânda birikmesi için bir süreç öneriyor. Bahane açıldığında mekâna yerleşmiş olan boş satırlar, mekândaki süreçlerin ortaya çıkardığı sorularla dolacak. Her bir etkinlikten sonra katılımcılar, çalışmada ortaya çıkan bir (veya birden fazla) soruyu, seçtikleri satırlara kendi el yazılarıyla yazabilecekler.

/////////////////////

The Space

In organising the space, we revealed the architectural shell of ARTER’s building and without adding any temporary walls, used the second floor of the building as an undivided open space. The spacious area looking out on to İstiklal Street and the orange round table have been reserved for collective processes, whereas we imagined the area at the back as a more intimate space where you can read or study by yourself.

In furnishing the space, we kept in mind that Bahane is a temporary space. Some of the furniture was produced for Bahane in order to enhance functionality; whereas some are second-hand. We contacted the people you see in the programme and also some of our friends and collected the furniture they had “given up on” or “wanted to get rid of” to temporarily use them at Bahane.
With some of our collaborators, we struggled to formulate processes through which the events taking place in the space could actually transform it. We are curious to see the traces of this two-month experiment as they appear in the space.

Interventions

Kiss of Life // Pınar Akkurt
Armchairs, chairs, and various other furniture that Bahane contributors “gave up on” and “wanted to get rid of” are subjected by Pınar Akkurt to a series of processes such as mending, additions, adaptation and revisions. Through these interventions, unwanted items are transformed into Bahane’s furniture.

Spoken Words Fly Away, Questions Remain // Okay Karadayılar
Okay Karadayılar proposes a process for the talks, discussions and workshops that are realised in the space to be accumulated within the space throughout the 8 weeks of Bahane. The empty lines placed on the walls are being filled in with questions that emerge from the processes carried out in the space. Following each event, participants are writing down one (or more) questions that emerge from their discussions on the lines they choose in their own handwriting.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s