Sürece ne kadar dayanabilirsin?

IMG_1135

IMG_6036

Halil Atasever 28 Aralık Cumartesi günü Bahane’de bir yürüyüş performansı gerçekleştirdi.
Fotoğraf: Aras Seddigh

Reklamlar

Sürece ne kadar dayanabilirsin?” üzerine 3 düşünce

 1. Geri bildirim: works

 2. Performans 15.00’da başlayıp, 17.26 itibari ile son buldu. Performansa ilişkin metni Türkçe ve İngilizce olarak aşağıda bulabilirsiniz.

  The Walk kendi içinde sadece yürüme diye adlandırılan ve sadece yürümek kadar olan basit bir eylemin galeri mekanı içerisinde oluşturulmuş bir karşılaşma ve oyunlaşma alanına bağlantısını imleyen bir performans olarak kurgulanmıştır. Yürüme eylemi olabildiğince yavaş ritmi ile varılacak yer ile ilgili bilgi sunmaktadır. Günlük yürüme eyleminin mimetik bir versiyonu olarak Bahane içerisinde yürümek, İstiklal Caddesi içerisindeki Arter’in, Arter içerisindeki Bahane ile ilişkisini de kurmaktadır. Zaman, Bahane’de, gerçek zamanın dışında mekansal ve kurgusal tercihlerden dolayı daha yavaş ilerlemektedir. Tam da bu noktada sürecin ne olduğuna ilişkin tüm düşünsel kazanımlar yürümenin ritmini

  olabildiğince yavaşlatmıştır.
  Oyun kavramının kendisi kendine içkin bir anlam ve alan sunmasından ötürü, tam da herhangi bir amaç taşımadığı ve taşımayacağı için yürümenin tek hedefi kendisini gerçekleştirmektir. Kendisini gerçekleştirmeyi hedefleyen eylemin bu gerçekleştirme sürecini izleyici ile şimdi ve burada paylaşması aslında aramaya ve ilerlemeye ilişkin sürecin hem gerçek fizik mekanda ne denli zor olduğunu hem de düşünsel düzlemde ilerlemenin ne denli yavaş olduğuna referans vermektedir. Kurgu sadece biçimsel olarak ele alındığında Bahane’nin açık buluşma ve ortak üretimler amacı ile örtüşmektedir.

  The Walk, as a performance, is fictionalized to imply the relationship between an act can be simply named as walking and actu- ally it is, and the space which is organized for encountering and playing. The walking defines the destination with its own slow rhytm. As the mimetic version of daily walk- ing, walking inside of Bahane visualizes the connection of Arter located on İstiklal Street and Bahane located in Arter. Because of the spatial and fictional decisions, time goes slower in Bahane compared to real life. In this very point, all the ideological acquisitions obliges the walking act to be slower.

  The only purpose of the walking is to realize itself, regarding to the quality of the term play proposing a space and a meaning in itself and having any other intention than itself. Sharing the process of this self creating act with the audience, now and here, gives reference to not only the severity of the process of progress in physic reality but also its slowness in ideological level. The form of the performance overlaps with Bahane’s vision of collective production and open meetings.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s